Tülay Tosun

Türkiye'nin güneyinde yer alan Antalya'da doğan Tülay Tosun ilk, orta ve lise eğitimini de aynı şehirde tamamlamıştır. Lise yıllarındayken Peyzaj Mimarlığı mesleği ilgisini çekmiş ve üniversite tercihini merak duyduğu işte bu meslek yönünde kullanmıştır.

1986 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü tamamladıktan sonra doğduğu kente geri dönmüş ve kendi ofisinde iş hayatına başlamıştır.1986 yılında mesleğe adım attığında ülkemizde henüz tanınmayan Peyzaj Mimarlığı'nı yürütürken hiç umutsuzluğa kapılmamış; hedeflerini ise her seferinde büyüterek bugünkü referanslarına imza atmayı başarmıştır.

O dönemlerde mesleğin örgütlülüğü için meslektaşları ile gönüllü çalışarak önce ''Peyzaj Mimarlığı Derneği Antalya Şubesi'ni'' kurmuşlar ve Başkanlık görevini üstlenmiştir. 1994 yılında ise meslek sevgisi ve idealist düşüncelerle meslektaşları ile birlikte derneğin TMMOB çatısı altına alınması için büyük özveri ile çalışmışlardır. Ardından Peyzaj Mimarları Odası kuruluşunda bizzat yer alarak bu mutluluğu an ve an yaşamıştır.

Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi'nin kuruluşunda aktif rol almıştır ve ilk dönem atanmış BAŞKAN, seçilmiş İLK BAŞKAN olarak Meslek Odası Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Tasarım O'nun hayallerinin kağıt kalem ile dile gelmesidir. Tasarım alanının küçüklüğü ya da büyüklüğü fark etmeksizin her projesi için ayrı ayrı hayal dünyası ile tecrübelerini ve bilgilerini birleştirir, önce kendisi beğenir sonra yatırımcı ile paylaşır. Tasarımları için alan sınırı yoktur; hektar alan üzerine kurulmuş bir rekreasyon alanını, bir yerleşim alanını da tasarlar, ahşabın bağlantı detayını da, zemindeki döşemeyi de…

Doğru tasarımın ayrıntıda gizli olduğunu düşünür.

Tülay Tosun için farklı konularda mekanlar tasarlamak her zaman heyecan uyandırmış ve tasarım gücünün gelişmesine olanak sağlamıştır.

Tasarımı matematik problemi olarak nitelendirmektedir.

O'na göre doğru tasarım fonksiyonellik, estetik ve olanakların en doğru şekilde değerlendirilmesi ile ortaya çıkar. Tasarımları süprizli, detaylı, eğlenceli, keyifli ve özgündür.

Tasarımcının kendisini kopyalamaması gerektiğini ifade eder. Gelişmeye açık, öğrenmeye her zaman çok isteklidir. Mesleği ile ilgili yeni bilgiler onu her zaman heyecanlı tutar. Bu heyecanı her projesine ilk projesiymiş gibi hazırlanmasına sebep olur. Tasarımlarında FİKİR/ konsept olmasına dikkat eder, her projenin mutlaka bir hikayesi vardır.

Tema projeleri (tema park, tema su parkı, tema hotel , Tema çocuk ve genç kulübü) konusunda özgün eserleri ile Dünya Markası olmak için yolculuğunu sürdükmektedir. Teknoloji ile barışıktır ama tasarımlarını her zaman el çizimi ile hazırlar, adeta projenin içinde yaşar ve sunumlarında izleyenlere yaşatır.

Uygulama projeleri ise teknolojinin yardımı ile kendi stüdyosunda bulunan genç, dinamik ekibi tarafından detaylı hazırlanır ve sunulur.

Tülay Tosun Türkiye dışında Yunanistan, Mısır, Libya, Azerbaycan, Dubai, Qatar… gibi ülkelerde de keyifli fantastik tasarımlarını sürdürmekte, yeni Dünya projelerine imza atmak için gelişimini sürdürmektedir. Tasarım Tulay Tosun için hiç bitmeyen bir yolculuktur…

footer-markalar footer-markalar footer-markalar footer-markalar